WTZ

Warsztat Terapii Zajęciowej "Koniczynka"

Warsztat Terapii Zajęciowej "Koniczynka" to ośrodek terapeutyczny realizujący zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej, założony przez Stowarzyszenie Ludzi z Epilepsja, Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół.

Działalność rozpoczęliśmy dnia 1 grudnia roku 2003.

Uczestnikami Warsztatu jest 35 osób z niepełnosprawnością intelektualną, niepełnosprawnością ruchową,  mózgowym  porażeniem dziecięcym, epilepsją, niepełnosprawnościami sprzężonymi, które zakończyły edukację szkolną oraz posiadają w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności wskazanie do terapii zajęciowej. Zajęcia terapeutyczne odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15.   

Celem zasadniczym naszych działań jest aktywizacja społeczna, aktywizacja zawodowa, usprawnianie i wspieranie w zakresie wykonywania czynności dnia codziennego. Zależy nam szczególnie na tym, aby Uczestnicy WTZ, pod kierunkiem i przy wsparciu terapeutów, rozwijali swój potencjał oraz nabywali umiejętności i kompetencje, które umożliwią im aktywniejsze, bardziej samodzielne życie - świadome swoich potrzeb i możliwości. A także ułatwią znalezienie i utrzymanie satysfakcjonującej ich pracy.

Każdy człowiek jest indywidualnością, sprawność - pojęcie względne, wyznacza możliwość realizacji własnych potrzeb ale nie określa człowieka. Potrzeba bezpieczeństwa i rozwoju, możliwość wyboru i poszukiwania własnych rozwiązań – Uczestnicy WTZ otrzymują tu specjalistyczne wsparcie. Można by rzec – wolność  i swoboda, owszem, ale też prawa i obowiązki, wzajemny szacunek, autonomia, socjalizacja. Kiedyś Uczestnik wutezetu, Przemek, powiedział, że „to miejsce jest całym moim życiem”, teraz mówi „to część mojego życia, a po zajęciach idę ze swoją dziewczyną na spacer do botanika albo idziemy razem do kina, albo po zakupy i robię kolację dla mamy i brata”. Świat nie sprowadza się do „Koniczynki”, lub do akwareli szkolnych nr18, modeliny czy masy solnej. Świat jest tam gdzie my jesteśmy, to codzienność. Jako terapeuci staramy się pomóc naszym Uczestnikom uczynić ją kolorową  jak w palecie farb olejnych, przewidywalną acz czasem niespodziankową niczym stempelek linoryt, bezpieczną jak gotowanie spaghetti w pracowni kulinarnej, i oswojoną jako mieszkający w WTZ kot Leon, a także przygotować ich do tego, że życie bywa czasami trudne i męczące bardziej niż filcowanie wełny oraz jak sobie wtedy radzić, i że często a nawet regularnie trzeba robić to na co można nie mieć akurat ochoty jak wynosić śmieci, zmywać, wycierać stoły, i że to też może dawać powód do zadowolenia z dobrze wykonanej pracy.     

A mówiąc tak po trosze "filozoficznie" i po prostu..... Koniczynka to symbol szczęścia, symbol tego, że marzenia się spełniają... Koniczynka "Koniczynki" jest czterolistna, i czerwona, z oklapniętym jednym płatkiem... Na tym świecie nie ma rzeczy doskonałych, nawet szczęście nie jest idealne... ale staramy się, robić wszystko, by przynieść jak najwięcej pożytku osobom niepełnosprawnym. No i dać im także trochę szczęścia ...

Kontakt

Warsztat Terapii Zajęciowej "Koniczynka"

Kierownik: Maja Olędzka 

ul. Swoboda 22/24

60-391 Poznań

tel/faks:61 867 30 41

e-mail: koniczynka3@op.pl